Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
3. dubna 2025, svátek má Richard
Ve čtvrtek 13. března proběhl úvodní workshop žáků 2. a 3. ZŠ na téma tvorby interaktivní MemoMapy Říčan, která zobrazí místa, kde žili Židé, a jejich osud za doby nacistické okupace. Mapa vzniká ve spolupráci s Masarykovým ústavem a Archivem Akademie věd Praha a je jednou z aktivit letošního projektu Kameny zmizelých. Naplněním obsahu vrstev MemoMapy se zabývají žáci pod odborným vedením pracovnice Muzea Říčany Renaty Skalošové. V přípravě mapy využijeme výstupy z minulých projektů i nové poznatky bádání. Tvorba MemoMapy dá prostor žákům pro systematickou práci s dokumenty a mezinárodními databázemi, pro technologické výzvy v práci s moderními technologiemi i prostor pro kreativitu ztvárnění jednotlivých vrstev mapy. V rámci projektu žáci navštíví vzdělávací programy Židovského muzea v Praze, Památník Terezín a vzdělávací program Muzea Říčany.
V úterý 20. května se bude konat tradiční pietní akt k uctění obětí holocaustu s uložením kamenů zmizelých v Kolovratské ulici č. 921 čtyřem členům rodiny Singerovy, kteří zemřeli v roce 1944 v Osvětimi. O přesném místě konání akce vás budeme včas informovat. Můžete se těšit na vystoupení pěveckého sboru ZUŠ a počítáme s návštěvou delegace z londýnské Finchley Reform Synagogue.
Během května vás srdečně zveme k návštěvě Muzea Říčany, kde bude probíhat minivýstava k připomenutí památky židovských spoluobčanů. Expozice představí kolekci předmětů z muzejní sbírky.
Projekt v roce 2025 zakončí v říjnu výstava v centru Na Fialce Druhý život českých svitků Tóry, kterou doprovodí dne 15. 10. beseda o Tóře a jejím zasazení do kontextu židovského náboženství. Dozvíte se také o osudu českých židovských Tór za druhé světové války, během komunismu a v Anglii od roku 1962. Přiblížíme současný život říčanské Tóry v Londýně. Beseda je určena pro žáky základních škol i širokou veřejnost. Projekt je realizován za podpory města Říčany a Nadačního fondu obětem holocaustu, resp. Ministerstva kultury ČR. Děkujeme žákům a pedagogům 2. a 3. základní školy za jejich aktivní zapojení do projektu.
Věra Likešová, koordinátorka
projektu Kameny zmizelých
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena