Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
22. listopadu 2024, svátek má Cecílie
Začátkem listopadu slaví myslivci a lesníci svátek svého patrona, svatého Huberta. Podle legendy se Hubert rozhodl zasvětit svůj život Bohu poté, co při lovu spatřil jelena s křížem mezi parohy a uslyšel výzvu: „Huberte, proč stále lovíš a honíš zvěř? Je načase, abys začal hledat mě, který se za tebe obětoval.“ Paradoxně si dnes připomínáme Hubertovo setkání s jelenem v období, kdy říje jelenů skončila a loví se jen vzácně.
V těchto týdnech však můžeme i v okolí Říčan zaslechnout říji daňků. Jejich hluboké hrdelní rochání se nese krajinou a může působit znepokojivě, není však důvod k obavám. Daňci člověka neohrožují a jejich říje není tak bojovná jako u jelenů. Boje samců o teritorium či stáda daněl sice často vedou ke zlomení lodyhy paroží, to však daňci v předjaří shazují a roste jim nové.
Na podzim také častěji narážíme na divočáky. Loňská mírná zima a dostatek potravy vedly k jejich početným přírůstkům, přestože se myslivci snaží jejich stavy regulovat. V letních měsících divočáci využívají krytu na polích a jsou méně viditelní, po sklizni se však stahují blíže k lidským sídlům či okrajům lesa. Přitahuje je nejen štědrá úroda žaludů, ale i ovoce a zelenina, které lidé vyhazují poblíž svých zahrad. Letos situaci navíc zhoršila i bohatá sezona hub, jež do lesů přivedla zástupy vášnivých houbařů, které neodradil ani ten nejhustší porost. Divočáci, kteří tam obvykle přes den uléhají, prchali z lesů a hledali klid v zahradách a u lidských obydlí.
Myslivci se snaží – i díky podpoře města Říčany – divočáky odvádět pomocí krmných zařízení dále od zástavby a snižují jejich stavy. Ke zmírnění problémů však můžeme přispět my všichni. Prosím, nevyhazujte ovoce v okolí svých domovů či na kraj lesa. Divočáci mají velmi dobré smysly a vůně oblíbených pochoutek je s jistotou přiláká i na větší vzdálenost. Rovněž prosím pamatujte na to, že k odlovu dochází v noci. Je pochopitelné, že si lidé chtějí po dlouhém dni v práci zasportovat v přírodě a v podzimních měsících se to často nepodaří do setmění. Přesto prosím zvažte, zda opravdu nutné vstupovat za tmy do lesa. Není-li jiná možnost, pohybujte se po hlavních cestách. Majitelé psů by vzhledem k vysoké aktivitě divočáků měli zvážit, zda je bezpečné pouštět psy na volno, zvláště u hustších a nepřehlednějších porostů. Divočáci mohou často ležet v bezprostřední blízkosti cest.
Rovněž připomínáme, že z českého území se zatím nedaří vymýtit nákazu afrického moru prasat. V případě nalezení mrtvého divočáka prosím neprodleně informujte Policii ČR nebo uživatele honitby (myslivecký spolek). Uhynulého zvířete se nikdy nedotýkejte a nepouštějte k němu svého psa.
Dana Hamplová za Myslivecké sdružení Světice
Říje nebývá říjnu
Když naši předci nazvali desátý měsíc v roce podle říje jelenů a další spárkaté zvěře, udělali chybu. Říje spárkaté totiž probíhá od poloviny července do konce listopadu či začátku prosince.
Jako první nastupuje říje u srnčí zvěře, a to zhruba od poloviny července do poloviny srpna. Srnčí říje je výjimečná tím, že typické zvuky – pískání – nevydávají samci, ale srny.
Jelení říje vrcholí na svatého Václava na konci září. Jeleni troubením lákají srny a zahánějí soky.
Daňci mají říji v říjnu a listopadu, na rozdíl od jelenů netroubí, ale rochají.
U jelenců nastupuje v listopadu a může se protáhnout až do prosince. Samci se ozývají sykavými až pískavými zvuky.
Přílohy:
daněk.jpg (242 kB)
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena