Melecitózní neboli cementový med

28. 9. 2024



Melezitóza, melecitóza, melicitóza, cementový med, což znamená jedno a to samé, a hlavně letošní trápení včelařů. Rezonující téma napříč republikou, zejména pro včelaře u lesnatých porostů.

Jak známo včela medonosná pro tvorbu medu sbírá buď nektar z květů (med květový), nebo medovici, což je odpadní produkt metabolismu mšic (med medovicový). Tyto mšice, puklice a červci se živí mízou zejména jehličnatých stromů, jako jsou smrky a jedle. Letošní teplé a vlhké jaro umožnilo, zejména smrkům s jejich mělkým kořenovým systémem, načerpat vodu, a to zapříčinilo přemnožení hlavně těch druhů mšic, které tvoří medovici s velkým podílem melezitózy, což způsobuje zatuhnutí medu již v plástech v úlu.

Nejeden včelař se zprvu zaradoval nad plnými a těžkými plásty, které z úlu k vytáčení vyjímal, než při jejich odvíčkování a následném vytáčení v medometu zjistil, že nevytočí ani kapku nebo jen minimum hutného medu.

A včely dál bohaté množství medovice od přemnožených mšic sbíraly a do úlu vesele nosily a ten tuhl a tuhl.

Prozíraví, zkušení a rychlí včelaři buď neustále a zavčas med vytáčeli, či jiné kejkle provozovali, a radami včelařské blogy jen přetékaly. Nicméně se natrápili skoro všichni. A mnohým zbyly plné rámky ztuhlého medu v plástvích, které se kvůli tomu při vytáčení ještě roztrhaly. Prostě katastrofa.

Medovicový med je jinak pro člověka velmi hodnotný, chutný a výživný. Jen včely na něm, pokud je silně melecitózní, nemohou zimovat. Přes zimu, kdy nemají k dispozici dostatek vody a nemohou ho naředit pro svojí konzumaci, hrozí u nich ucpání výkalových váčků a následných zdravotních problémů přímo v úlu.

Letošní melecitózní medovice již od června je unikátem a mnozí i velmi dlouholetí včelaři tvrdí, že to ještě nezažili.

Těžko říct, doběhla-li nás klimatická změna s velkými výkyvy teplot, či zda nás jen příroda tzv. „klepla přes prsty“, abychom si nemysleli, že jsme pány tvorstva.

Nicméně mnozí včelaři jsou se svými mednými výnosy spokojeni a ani konzumenti nepřijdou zkrátka. Opět musíme poděkovat včelám, že byly pilné.

Přijďte si poslechnout, co všechno je léčivé ze včel. Dozvíte se, že nejen med a co všechno se pod slovem apiterapie skrývá.

Úl zvaný ležan je ideální pro méně fyzicky zdatné i pro začínající včelaře.

Vaši říčanští včelaři (www.vcelyricany.cz)

Přílohy:

Kurýr 2.JPG (430 kB)

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena