Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
3. dubna 2025, svátek má Richard
Na jaře, když se příroda probouzí, je procházka údolím Rokytky obzvlášť příjemným zážitkem. Ptáci zpívají, sluníčko hřeje, všechno rozkvétá a potok se malebně kroutí lesem. Právě taková podoba potoka je pro přírodu i člověka nesmírně důležitá. Co přesně to znamená a proč bychom měli být rádi, že Rokytka teče v přirozené nivě?
Potoky a řeky jsou nejen zdrojem vody, ale také klíčovým prvkem krajiny, který ovlivňuje její zdraví. Bohužel v minulosti lidé vodní toky narovnávali a někde dokonce úplně zavřeli do betonových koryt. Na takových místech pak nemůže nic růst ani žít, voda je rychle odváděna pryč a celý ekosystém je zásadě narušen.
V přirozeném stavu potok vytváří meandry – zatáčky, které vznikají střídavým vymíláním jednoho břehu a usazováním na druhém. Potok se tak ve své nivě neustále mění a přesouvá. Potoční niva je zarovnané území kolem potoka, kam se voda nepravidelně rozlévá během povodní. Nivě v přírodním stavu, nezastavěné domy, zvýšená hladina vůbec nevadí, tak jako na obrázku ze září loňského roku. Voda je v nivě provázaná s potokem, i když na povrchu ji vidíme jen místy v podobě tůní. Ty vznikají ze slepých ramen. U Rokytky bylo v posledních letech několik tůní obnoveno.
Taková potoční niva funguje jako přírodní houba. Když hodně prší, voda se do ní nejprve vsakuje a potom ji zaplaví. Posléze vodu postupně uvolňuje zpět do potoka. Tím se snižuje riziko náhlých povodní ve městech dále po proudu. Naopak během suchých období tato uložená voda pomáhá udržet krajinu zelenou a živou.
Přirozeně tekoucí potok také podporuje rozmanitost života. Prospívá rostlinám a živočichům, kteří jsou vázaní na vodu a vlhké prostředí na jeho březích. Meandry a tůně poskytují úkryt i potravu rybám, obojživelníkům, hmyzu a dalším živočichům. U Rokytky můžeme pozorovat například larvy chrostíků nebo skokany a jejich pulce. Kolem potoka rostou hlavně olše a jasany, pod nimi blatouchy nebo sasanky.
Procházku si v dubnu a květnu můžete zpestřit návštěvou „Jarní stezky podél Rokytky“. Na trase zaměřené na jarní květiny a ptačí hlasy vás čekají různé kvízové otázky, tipy na aktivity a hry s dětmi. Více na webu muzea.
Jste zvědaví na vychytávky, jak nakládat s vodou doma, ve městě i okolní krajině? Přijďte se mrknout na „Cáklou výstavy o vodě“ v říčanském muzeu. Nejen na děti čeká spousta zajímavostí, aktivit, her a tvoření.
A možná uvidíte i ledňáčka! Buď u Rokytky, nebo na výstavě.
Jakub Halaš
Přílohy:
Rokytka.JPG (932 kB)
Rokytka povodeň.JPG (759 kB)
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena