Pýchavka obrovská

1. 11. 2024

Langermannia gigantea

Když se vám na zahradě objeví bílý balon, hned si ho všimnete. Že se nejedná o míč, ale o obří houbu, je při bližším pohledu jasné, navíc se den ode dne zvětšuje. Impozantní pýchavka obrovská měla letos dobré podmínky k růstu. Po vydatném letním a podzimním dešti se opakovaně objevila i v říčanských zahradách.

Celkově je tato houba rozšířená od severního Španělska a Velké Británie až po západní Sibiř. Roste také v Severní Americe, a to hlavně ve východní části.

U nás ji nacházíme od června až do listopadu v nižších a středních polohách, na úživných půdách. Roste na loukách a ve světlých lesích, ale také v zahradách, sadech nebo parcích. Pro houbaře je svátkem najít pěknou pýchavku v optimálním stavu zralosti.

Plodnice jsou kulovité a obvykle mají kolem 50 milimetrů v průměru, ale jsou známy i opravdu velké exempláře. V mládí je vnitřek plodnice bílý, později žloutne, hnědne, nepravidelně rozpraskává a rozpadá se. Přitom se uvolňují hnědavé výtrusy. Ty jsou velké jen kolem 5 mikrometrů a větrem se šíří po okolí.

Pýchavka obrovská roste rychle, během týdne se zvětší do velikosti kopacího míče. To je ideální velikost pro kuchyňské zpracování. Plodnice je ještě tvrdá a uvnitř čistě bílá. Nejoblíbenější recept na pýchavku je klasický řízek. Pýchavku nakrájíme na 2 centimetry široké plátky, oloupeme tvrdou slupku, obalíme v trojobalu a osmažíme. Mezi další doporučené úpravy patří kulajda, guláš nebo kari.

Pýchavka obrovská se pyšní řadou neobvyklých prvenství. Tak například v České knize rekordů se dočteme, že z u nás nalezené pýchavky, která měla obvod 122 cm a hmotnost 9 kg, bylo připraveno přes 100 řízků.

Když spočítáme všechny výtrusy, které by v takto velké pýchavce dozrály, dojdeme k ohromujícímu číslu 150 bilionů (150 × 1012) výtrusů. To nás vede k úvaze, že pokud by z každého výtrusu vyrostla jedna houba a na jednom metru čtverečním by vyrostlo 5 pýchavek, pak by porostlá plocha zabrala území o velikosti Belgie nebo Albánie. Tak to ale v přírodě neprobíhá. Plodnice vyrůstají z propletených vláken podhoubí (mycelia), nehledě na to, z kolika výtrusů se podhoubí rozrostlo. A míst, kde se mu daří, není mnoho.

Zajímavostí z české mykologické literatury je příměr, že kdyby se výtrusy z plodnice o průměru 50 cm srovnaly do řady těsně vedle sebe, utvořily by čáru, která by dosahovala až k Měsíci.

O pýchavce se zmiňuje i Guinnessova kniha rekordů jako o největší jedlé houbě na světě. Největší nalezená pýchavka obrovská měřila v obvodu 2,64 m a vážila 22 kg. Našel ji J. G. Richard z Montrealu v kanadském Quebecu v roce 1987.

Podle některých pramenů se v minulosti pýchavka používala i v lidové medicíně. Prášek ze spor aplikovaný na ránu měl působit k zastavení krvácení.

Jakub Halaš

Přílohy:

Pýchavka1.jpg (180 kB)

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2024 Všechna práva vyhrazena