Netopýři v zimě

3. 2. 2025

Teď je sice únor, ale už za čtyři měsíce se můžeme těšit na příjemné teplé letní večery. Vzpomeňme si, že když v takovou chvíli zvedneme hlavu od zahradního grilu nebo jídla na zahrádce některé z říčanských restaurací, v ubývajícím světle se často mihne tmavý bod – letící netopýr. Co ale dělají nyní v zimě?

Netopýři a jejich příbuzní z jihu – kaloni – jsou jedinými savci, kteří dokážou létat.

V česku žije 27 původních druhů netopýrů. Mezi ty, které můžeme zahlédnout v Říčanech, patří například netopýr rezavý, netopýr hvízdavý, netopýr vodní, netopýr večerní a netopýr velký.

Určovat netopýry za letu jako ptáky kvůli tmě ale moc nejde. Pomáhá nám jejich superschopnost – echolokace. Netopýr vydává vysokofrekvenční zvuky, které se odrážejí od překážek a kořisti. Pomocí zpětně zachycené ozvěny určuje vzdálenost objektů v prostředí. Každý druh takto, pro nás neslyšně, křičí jinak a s pomocí echolokátoru je rozeznáme.

V létě se netopýři přes den ukrývají (podle druhu) v dutinách a škvírách stromů, na půdách, ve sklepích, za obložením fasády, za okenicemi, ve štěrbinách mezi panely paneláků, ve větracích otvorech apod.

Netopýři se živí hmyzem. Ten však v zimních Čechách patří mezi nedostatkové zboží. Netopýři by mohli stejně jako hmyzožraví ptáci táhnout do teplých krajin. Nejsou ale přizpůsobeni pro dálkové lety. Vyvinula se u nich jiná vychytávka – zimní hibernace. Během hlubokého spánku snižují tělesnou teplotu, zpomalují metabolismus a srdeční tep. Tím šetří energii, využívají pouze tukové zásoby a bez potravy vydrží celou zimu.

Do zimních úkrytů se stěhují od konce října. Opět záleží na druhu. Netopýr rezavý zimuje v dutinách stromů. Vrápenec, netopýr velký nebo vodní zimují v jeskyních. Některé druhy mohou vhodný úkryt, například sklep, obývat celoročně. Netopýři si zimoviště pečlivě vybírají. Klíčová je stabilní teplota a vlhkost. Příliš teplé prostředí by vedlo k rychlému vyčerpání tukových zásob. Znalosti o vhodných lokalitách si předávají z generace na generaci.

Každé probuzení znamená vysoký výdej energie. Netopýři se umějí probudit úsporněji, „na studeno“, kdy zvýší tělesnou teplotu jen o několik stupňů, aby zhodnotili hrozbu. Pokud však musejí vstoupit do plné aktivity, teplota jim stoupne o 25 °C a spálí velké množství tukových zásob. Při častém buzení to může vést k jejich vyčerpání a úhynu. Je proto velmi důležité zimující netopýry nerušit!

Od konce února a během března opouštějí netopýři zimoviště, přelétávají a vytvářejí letní kolonie.

Na závěr jedna zvláštnost z intimního života netopýrů: utajené oplození. K páření dochází na konci léta. Spermie zůstávají v těle samice neaktivní přes celou zimu. Teprve na jaře dochází k oplození vajíčka, začne vývoj zárodku a mláďata se rodí v červnu. Důvodem je to, že po probuzení ze zimního spánku jsou netopýři vyčerpaní a na jarní námluvy nemají ani pomyšlení.

 

Jakub Halaš

Přílohy:

netopýr.jpg (220 kB)

vrápenec.jpg (310 kB)

Redakční systém i-servis

(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena