Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené
26. dubna 2025, svátek má Oto
HNUSÁCI A PODIVŇÁCI ANEB PRAZVLÁŠTNÍ CESTY EVOLUCE, MINERALOGICKÝ SEMINÁŘ NA SLOVENSKÉ LOKALITY II., MIKULÁŠ A ČERTOVSKÝ REJ, Klub zvídavých žáků – návštěva říčanských varhan, DEN POEZIE 2017
HNUSÁCI A PODIVŇÁCI ANEB PRAZVLÁŠTNÍ CESTY EVOLUCE
V úterý 7. 11. 2017 se na naší škole uskutečnila další z přednášek pod záštitou Klubu zvídavého žáka, a to na téma Hnusáci a podivňáci aneb prazvláštní cesty evoluce, již vedl pan učitel Václav Černý. Během hodinového vyprávění a projekce měli žáci možnost vidět a blíže poznat nejroztodivnější živočichy ať už z říše savců, plazů, ptáků nebo měkkýšů, kteří obývají naši planetu, a pochopit, jaké cesty vedly k jejich vzniku. Seznámili se tak s evolučními mechanismy, jako jsou přírodní či pohlavní výběr. I přesto, že případné dotazy byly v plánu až na konci přednášky, žáci zasypávali učitele otázkami již v jejím průběhu a rozvinula se tak velmi zajímavá a přínosná diskuze. Vzhledem k tomu, že čas byl omezen na pouhou jednu hodinu na šíři daného tématu, je pravděpodobné, že se v blízké budoucnosti dočkáme pokračování a budeme žasnout nad dalšími ze zázraků, které příroda v průběhu věků vytvořila.
Václav Černý
MINERALOGICKÝ SEMINÁŘ NA SLOVENSKÉ LOKALITY II.
Dne 23. 11. proběhl pod záštitou KZŽ pod vedením pana učitele Havránka další mineralogický seminář - pokračování předchozího semináře na mineralogické zajímavosti slovenských lokalit. V předchozím setkání bylo dětem promítnuto prvních 10 mineralogických lokalit. Nyní bylo 23 žáků, kteří na seminář přišli, seznámeno se zbylými 8 lokalitami (Šiatorská Bukovinka u Lučence, Špania Dolina a Tajov u Banské Bystrice, Ľubietová – Podlipa a Reiner u Banské Bystrice, Rejdová a Rožňavské Bystré – Rakovnica u Rožňavy a posledním byla Gemerská Ves u Revúcy). Děti zhlédly sbírkové nálezy autora z těchto lokalit. Na samém závěru bylo pro děti připraveno k rozebrání 82 vzorků, které osobně nasbíral sám autor semináře pro žáky, přičemž nezbyl ani jeden vzorek.
Petr Havránek
MIKULÁŠ A ČERTOVSKÝ REJ
I letos se žáci 9. ročníku na jeden den změnili v bytosti nebeské a pekelné a jali se zjistit, jak je to se zásluhami a hříchy v jednotlivých kolektivech 1. stupně. Všechny třídy dostaly koše dárků za své školní snažení; nicméně z každé třídy nesli čerti jednoho, ba i více žáčků v pytli pryč. Na přímluvu andělů, spolužáků i třídních učitelů byly všechny děti navráceny zpět. Děkujeme deváťákům za super přípravu a realizaci akce.
Ve čtvrtek navazovala akce Čertovský rej pořádaná družinou. Děti v maskách Mikulášů, čertů a andělů tancovali na své oblíbené písničky, hráli hry a dostávaly sladké odměny. Za přípravu zábavného odpoledne patří dík našim družinářkám.
Zuzana Pokorná
Klub zvídavých žáků – návštěva říčanských varhan
Dne 7. 12. jsme v rámci Klubu zvídavých žáků podnikli další poznávací výpravu našich žáků a tentokrát jsme navštívili varhany v říčanském farním kostele. Cílem exkurze bylo pochopit názorně v praxi technické řešení a fungování nástroje, ale také správně zařadit stylové provedení výtvarné části varhanní skříně a v neposlední řadě nás zajímal velkolepý, majestátní a zároveň vznešený zvuk našich varhan. Co nejvíce žáky upoutalo? Zjistili jsme, že varhany mají rejstříky (hlasy) jak tiché, jemné, tak vysoké, lesklé či hluboké - basové, které je možné navzájem kombinovat a podle liturgických či koncertních potřeb v kostele využít. Žáky rovněž upoutal autentický živý, nereprodukovaný a „sluchátkový“ zvuk našich varhan, který ve spojení s akustikou kostela vytvářel tajemnou kombinaci. Žáci měli možnost si na nástroj zahrát a vyzkoušet si. Po ochutnávce říčanských varhan plánujeme navštívit ty největší v Praze.
Pavol Jánoš
DEN POEZIE 2017
Naše škola se letos poprvé připojila k celostátní akci konané ve výroční den narození Karla Hynka Máchy 16. listopadu. Každoroční Den poezie je věnován vždy jednomu zajímavému tématu. Tento rok se jím stal Labyrint světa, jenž připomíná další velkou osobnost české kultury, a sice Jana Amose Komenského, od jehož narození uplynulo v březnu 425 let. Žáci ve své tvorbě nebyli omezeni tématem Komenského Labyrintu, ale mohli námět labyrintu pojmout podle vlastní fantazie, představy i zkušenosti, neboť labyrintem procházíme v různých životních situacích stále, a to vědomě či nevědomě. Od Labyrintu se žákovské práce také odlišují jinou formou, poněvadž se zde setkáváme mnohdy s prvními pokusy o poezii žáků od třetích (!) až do sedmých tříd. Samozřejmě byly texty různé úrovně obsahové i ve zpracování, přesto mohou být tato dílka inspirací pro každého z nás.
Touto cestou ještě jednou děkujeme naším autorům za účast a doufáme, že výstavka jejich prací na chodbě školy a odměna od vedení školy je potěšily.
Jolana Beranová
Myšlenky
Oliver Rohrwasser
Můžeš myslet na auto či strom,
mohl bys být astronom?
V myšlenkách se bloudí snadno,
můžeš v nich uvidět i Kladno.
Courat v myšlenkách mne baví,
myši mají peří paví.
Slon bude mít hlas jako zvon
a tygr zas jak heligón.
Cesta srdce
Eliška Jahodová, Julie Kalousová
Jdu a nevím kam.
Přemýšlím a nevím nad čím.
Chci někam, ale nevím kam?
To už ví jen osud, kam
vede má cesta dál.
Mám jít doleva
nebo doprava?
Co mám udělat,
je to velká záhada?
Srdce mě vede do neznáma,
ale já však vím,
že je to cesta správná.
Redakční systém i-servis
(c) Mediální a komunikační servis Říčany, o.p.s. 2025 Všechna práva vyhrazena